04 septembra 2011

My sme národ holubičí alebo Pogrom na Židov v Topoľčanoch

Topoľčany 24. septembra 1945 – 47 zranených Židov - 15 ťažko


Pred 2. svetovou vojnou žilo v Topoľčanoch asi 3200 Židov. Z nich asi 500 prežilo holokaust a vrátilo sa do mesta. V meste sa začali šíriť fámy, že sa Židia chystajú prevziať miestnu cirkevnú školu, ktorá bola v tej dobe riadená katolíckymi mníškami, a nahradiť ich židovskými učiteľmi. Tiež sa hovorilo, že už zriadili pre židovské deti osobitnú triedu, v ktorej pošliapali krucifix a obrazy. Skupina ľudí, väčšinou žien, vtrhla do školy. Zhodou okolností práve v tej dobe v škole očkoval deti židovský doktor proti kiahňam. Niektoré očkované deti plakali a v niekoľkotisícovom slovenskom dave sa rozšírilo, že lekár deti očkuje jedom. Ľudia ho potom napadli a dobili. Keď sa tieto správy šírili ďalej, boli Židia, ktorých prichytili na ulici, bití holými rukami aj zbraňami. Potom Židov prepadávali v ich domoch. Židovský majetok bol vyplienený. Polícia si zavolala na pomoc vojakov, no mnohí z nich sa pridali k davu a pomáhali v rabovaní bytov a bití ich obyvateľov. Až ďalšia vojenská posila násilnosti ukončila.
Všetky správy, ktoré po meste kolovali, sa podľa vyšetrovania ukázali ako lživé. Všetko násilie bolo výsledkom výbuchu nenávisti väčšinového obyvateľstva.


Dr. Tiso, Holíč 16. august 1942.
"Že Slovákom židovský živel ohrozoval život, o tom netreba nikoho presviedčať. Bolo by ešte horšie, keby sme sa od nich neboli očistili...robili sme tak podľa príkazu božieho."

Žiadne komentáre: