11 septembra 2011

Prečo nepôjdem na protestné zhromaždenie odborárov 13. 9. 2011

Lebo:
1.  výdavky verejných financií sú rozpočtované na 26,8 mld. €, ale  príjmy len 23,3 mld. € (saldo si iste vyráta každý sám)
2. v tomto roku sa každý občan zadlžil o ďalších cca. 600 €
3. HDP SR sa predpokladá vo výške 70 mld. € a celkový dlh SR tvorí 32 mld. €, t.j. 46% HDP a 6100 € na jedného obyvateľa.
4. máme 14% nezamestnanosť a vysoký tlak na verejné výdavky 
5. nemecká ekonomika spomalila rast HDP (v poslednom kvartáli 2011 sa dokonca predpokladá prepad) a slovenský priemysel preto obmedzuje výrobu, teda nezamestnanosť sa bude pravdepodobne zvyšovať, a teda aj tlak na výdavky verejných financií, pričom príjmom hrozí nový výpadok
6. zvyšovanie verejného dlhu prinesie len ďalšie reštrikcie v oblasti verejných výdavkov, čiže splnenie požiadaviek by sme v konečnom dôsledku zaplatili my - bežní občania
7. som vzdelaný človek a viem rozmýšľať nad svojím platom aj v kontexte vývoja ekonomiky SR a nielen objemu svojej peňaženky
8. odborári ZRADILI učiteľov a MLČALI vtedy, keď sa prijímala unáhlená reforma, ktorá nepriniesla takmer nič pozitívne, keď minister obviňoval z chaosu v školstve „hlúpe“ učiteľky a nezodpovedné školy, keď bol prijatý zákon o pedagogických zamestnancoch s nezmyselným konceptom platenia učiteľov  podľa absolvovaných školení...kde bol vtedy pán Gašperan – zradca slovenských učiteľov? Lebo kvalita práce nezáleží len na výške konta, ale predovšetkým na kvalite podmienok v školstveDodatok - 12. 9.:
Slovensko kráča k stagnácii (ak nie k recesii), ale mnohí z nás dovidia len do vlastnej peňaženky.
Citujem:
Informácia Národnej banky Slovenska k situácii v eurozóne a nevyhnutné opatrenia na stabilizáciu situácie z 9.9.2011
Reforma fiškálneho rámca (konsolidácia verejných financií; zákon o rozpočtovej zodpovednosti - výdavkové limity, dlhová brzda, nezávislá fiškálna rada, sankcie; striktné pravidlá pre hospodárenie obcí miest a VÚC)
NBS víta zavedenie fiškálnych limitov a ambíciu vyrovnaných centrálnych, ako aj miestnych rozpočtov v čo najkratšom časovom horizonte.


Mesačný bulletin NBS, júl 2011 - Zhrnutie
23. 8. 2011
Hrubý domáci produkt eurozóny podľa rýchleho odhadu Eurostatu v 2. štvrťroku 2011 medziročne vzrástol o 1,7 % (v 1. štvrťroku 2011 o 2,5 %) a medzikvartálne o 0,2 % (v 1. štvrťroku o 0,8 %).


Motory ekonomiky brzdia - Pravda 11.9. 2011
Príchod zlých časov očakávajú analytici na základe prepadu nemeckého Indexu ekonomickej aktivity. "Už na konci roka by malo prísť k výraznému spomaleniu až stagnácii priemyslu," vysvetlil Dereník. Vylúčený pritom nie je ani opätovný príchod recesie.
http://spravy.pravda.sk/motory-ekonomiky-brzdia-08t-/sk_ekonomika.asp?c=A110911_195818_sk_ekonomika_p23#ixzz1XiX6e62a


Dodatok - 14. 9.:
Školy sú dlhodobo podfinancované, peniaze sú nepochybne potrebné nielen na modernizáciu, ale na samotnú základnú údržbu školských zariadení.
Platy učiteľov sú neadekvátne, ak si uvedomíme ich zodpovednosť, psychickú náročnosť práce, požiadavky na tvorivosť a neustálu inováciu metód, vyrovnávanie sa s prebujnenou byrokraciou a neporiadkoch po tzv. reforme školstva.
Zásadne však nesúhlasím je NAČASOVANÍM protestov za výrazné zvýšenie množstva finančných prostriedkov na dobu, keď nie je jasné, či SR v budúcom roku dosiahne hospodársky rast a zvýšené množstvo financií, (ktoré v rozpočte nie sú a hrozí ďalší výpadok príjmov) nebude potrebné na sanáciu sociálnych dopadov. Ja sám si dobre uvedomujem, že už čakáme 10-20 rokov.

1 komentár:

Evka povedal(a)...

Dobry den!
Citala som si Vas prispevok na Zborovni a kedze este len cakam na prihlasovacie udaje od vedenia nasej skoly, nemohla som odpovedat.
Vas prispevok mi hovoril z duse, pred asi dvoma tyzdnami som napisala velmi podobny pripevok na Facebooku a na stranke pana Sebelediho (tam sa ani neobjavil).
Reakcie boli velmi podobne, snad aj horsie - ako zenu ma pan Sebeledi obvinil, ze som sa zjavne dobre vydala, ocakavala som rozumne obhajobu peticie, ale dockala som sa len akychsi vyrokov hodnych populistickych politikov. Ale najuzasnejsi krok prisiel cca po pol hodine - pan Sebeledi jednoducho cely moj prispevok vymazal. Takze takymto sposobom sa u neho rodia pocty typu "len dvaja su proti"...
Velmi ma tesi, ze nie som jediny "blazon", ktory sa pokusa hladiet dalej, ako iba do svojej penazenky... :-)
Tu Vam posielam, co som povodne na Facebooku napisala:
"Bola som na stranke akodalejucitel.wbl.sk prvykrat, aj ked ako ucitelka som s touto peticiou uz prisla do styku a nasa kolegyna nas vyzyvala k ucasti na stretnutiach na namestiach. Na to, aby som sa tohoto protestu zucastnila (a podobny nazor maju aj mnohi moji kolegovia), ale nerozumiem niektorym veciam.
V diskusii a aj na uvodnej stranke sa nacrtavaju skutocne vazne problemy skolstva, medzi ktore zaradujem neexistujuce ucebnice, reforma, ktora nic moc nevyriesila, len vyrobila hromadu papierovania atd. Suhlasim, ze v skolstve su obrovske problemy. Ale ked som si precitala peticiu, su tam vypichnute len nase platy, docasnost kreditov a skory odchod do dochodku. Takze kde presne davame tymto protestom najavo, ze nam ide skutocne a zlepsenie kvality skolstva a nie len o nas vlastny prijem?
A teraz k prijmu. Uvedomte si, ze sa nachadzame v celosvetovej krize, ktorej vrchol nas vsetkych pravdepodobne este len caka a ak skutocne prepukne v plnej sile, co sa da viac - menej ocakavat, neobide nikoho. Vsade dookola ludia prichadzaju o pracu alebo robia za stale nizsie mzdy, v praci mojho muza im vsetkym celoplosne znizili platy, v inych firmach nosia donedavna rozumne plateni ludia 350 - 400EUR v cistom. Ja som napriek velmi slusnemu zivotopisu a ziadanej aprobacii bola rada, ked sa mi po materskej podarilo najst 19-hodinovy uvazok. Nie sme vyrobny sektor a neprodukujeme zisk, to, kolko moze ist do skolstva zavisi od toho, aka je v nasej krajine zamestnanost, pretoze sme plateni z dani. Kde ste boli s touto aktivitou v case, ked slo hospodarstvo hore? Kde ste sa zjednocovali, ked byvaly minister na akykolvek protest zo strany ucitelov tvrdil, ze klamu?
Zda sa vam, ze sa za tie peniaze moc narobime? Tak si skuste najst pracu v sukromnom sektore a uvidite, ako s vami bude niekto diskutovat o tom, co je a co nie je napln vasej prace, ked na vase miesto cakaju dalsi traja.
V diskusii na danej stranke som videla porvnavanie s lekarmi. Uvedomujete si, ze ich platy sa navysuju mnozstvom nocnych a 24-hodinovych sluzieb a ze obycajni slusny vseobecny lekar, ktory nezdiera pacientov poplatkami, o takom plate moze snivat rovnako ako my?
Ano, aj ja by som chcela vyssi plat, ale treba vediet odhadnut, kedy ma zmysel taketo poziadavky vzniest a kedy je jednoducho nutne setrit, aby sme neskoncili ako Greci. Ak vam ide skutocne o zlepsenie skolstva, rieste jeho obsah a kvalitu a kludne tlacte na kompetentnych. V tomto smere som ochotna sa zapojit. Ale nikto ma nepresvedci, ze akekolvek vysoke platy by kvalitu skolstva vyriesili, kym sa napr. mnozstvo riaditelov dostava do funkcii nie na zaklade svojich schopnosti, ale na zaklade politickej orientacie a spravnych "kamaratstiev", kym su naozaj neschopni ucitelia kaziaci nase meno drzani na skolach rovnako stabilne, ako ti, co sa snazime, kym reforma nebude skutocne reformou a nie len prilezitostou na zadanie statnej zakazky spriatelenym vydavatelstvam na nove ucebnice, ako to bolo za byvalej vlady apod."

Majte sa pekne,
Eva Ulicna