24 septembra 2014

Fredrik Backman: Muž menom Ove

Oveho žena je mŕtva a on sám nedobrovoľne odchádza do dôchodku. Jeho život sa zrazu vyprázdnil a to, čo mu dávalo zmysel, je preč. Ove "zabudol žiť". Zostali len zvyky, lipnutie na nepodstatných pravidlách, nedôvera k ľuďom a k novotám. Všetko ho hnevá, každý ho rozčuľuje - ženy, deti, zvieratá, úradníci, zahraničné autá, nekvalitné šmejdy a kocúr.

V čase, keď sa Ove rozhodne, že toho bolo dosť, a chce sa odobrať za svojou zbožňovanou ženou, vtrhne do jeho života drzá imigrantka Parvaneh s dvomi malými dcérami a neschopným manželom, tučný chalan odvedľa, neznesiteľná ženská so psom, teplý mladík...

Backman hovorí o Oveho starom a novom živote. Jeho hrdina sa znovu učí žiť. Je to hrdina jemne záporný, opatrne sympatický, aj sentimentálny, aj reálny, aj karikatúra. Autor má skvelý zmysel pre humor, čitateľ sa dobre zabáva na slovnej a charakterovej komike, ktorá je svieža, s originálnym vyjadrovaním.

Kniha je zábavná a nenáročná, vedie však aj k úvahám o tom, čo dáva životu zmysel  a čo formuje charakter človeka, podčiarkuje hodnotu priateľstva, života s komunitou a komunikácie s tými, ktorí sú nám blízki.

Žiadne komentáre: