06 novembra 2014

Podobenstvo o sudcovi

K istému sudcovi priviedli zlodeja, ktorý okradol starú ženu a nenechal jej vôbec nič z jej peňazí. Prísny sudca sa nahneval a takto mu povedal: "Porušil si zákon a znevážil morálku, lebo si sa previnil proti starene a jej majetku. Odsudzujem ťa pre tvoj zločin na verejné zbičovanie a doživotné práce galejníka." Vinník s plačom ľutoval svoj čin a prosil o milosť, on však neoblomne vytrval vo svojom rozsudku podľa práva. A ľud obdivoval jeho spravodlivosť a čestnosť.
Na druhý deň priviedli k sudcovi iného zločinca, ktorý na ceste prepadol kupca, ukradol mu všetky peniaze, ba ešte ho aj zbil a ponechal ho jeho osudu, až kým mu nepomohli milosrdní ľudia. Tu však zistil, že obvinený lotor je jeho vlastný syn a bolo mu ho ľúto, lebo ho veľmi miloval. I takto mu riekol: "Porušil si zákon a znevážil si morálku, lebo si sa prehrešil voči kupcovmu majetku, ba ešte i voči jeho životu. Preto budeš verejne zbičovaný. Ďalší trest ti bude odpustený, ak okradnutému nahradíš škodu a vynahradíš mu strádanie, ktoré si mu spôsobil. Lebo si ešte veľmi mladý a bola by škoda zatratiť celý tvoj život v otrockej práci." Tu syn padol na kolená a ďakoval mu za milosrdenstvo.
No ľudia v jeho meste povedali: "Hľa, nespravodlivý sudca! Za rovnaký, ba ešte horší zločin vymeral vinníkovi menší trest, lebo to bol jeho syn, ktorého ľúbi. Teraz vidíme, že v skutočnosti si neváži zákon a nestará sa o morálku, hoci to vždy o sebe rád vyhlasoval. Načo sú nám také rozsudky, ktoré sú spravodlivé iba vtedy, keď sa jemu zapáči?"
A ľudia vyhnali nehodného sudcu preč z mesta, lebo pre seba a svoju rodinu odhodil do prachu dobro, spravodlivosť a zabudol na zákon a právo.

Žiadne komentáre: